AISB Convention 2015

Call for Symposium Proposals: The AISB Convention is an annual conference covering the range of AI and Cognitive Science, organised by the Society for the Study of Artificial Intelligence and Simulation of Behaviour. The 2015 Con...


Read More...

Yasemin Erden on BBC

AISB Committee member, and Philosophy Programme Director and Lecturer, Dr Yasemin J. Erden interviewed for the BBC on 29 October 2013. Speaking on the Today programme for BBC Radio 4, as well as the Business Report for BBC world N...


Read More...

Mark Bishop on BBC ...

Mark Bishop, Chair of the Study of Artificial Intelligence and the Simulation of Behaviour, appeared on Newsnight to discuss the ethics of ‘killer robots’. He was approached to give his view on a report raising questions on the et...


Read More...

AISB YouTube Channel

The AISB has launched a YouTube channel: http://www.youtube.com/user/AISBTube (http://www.youtube.com/user/AISBTube). The channel currently holds a number of videos from the AISB 2010 Convention. Videos include the AISB round t...


Read More...

Lighthill Debates

The Lighthill debates from 1973 are now available on YouTube. You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video  


Read More...
01234

Notice

AISB event Bulletin Item

CALL FOR PARTICIPATION: 8th International Conference on Language and Automata Theory and Applications,March 10-14, 2014, Madrid, SPAIN

http://grammars.grlmc.com/lata2014/

LATA 2014

PROGRAM

Monday, March 10:

9:30 - 10:30     Registration

10:30 - 10:40    Opening

10:40 - 11:30   Helmut Seidl: Interprocedural Information Flow Analysis of XML Processors - 
Invited Lecture

11:30 - 11:45    Break

11:45 - 13:00    Alberto Dennunzio, Enrico Formenti, Luca Manzoni: Extremal Combinatorics of 
Reaction Systems

Fernando Arroyo, Sandra Gmez Canaval, Victor Mitrana, Ștefan Popescu: Networks of Polarized 
Evolutionary Processors are Computationally Complete

Liang Ding, Abdul Samad, Xingran Xue, Xiuzhen Huang, Russell L. Malmberg, Liming Cai: Stochastic 
k-Tree Grammar and its Application in Biomolecular Structure Modeling

13:00 - 14:30    Lunch

14:30 - 15:45    Batrice Brard, Olivier Carton: Channel Synthesis Revisited

Daniel Průa: Weight-reducing Hennie Machines and Their Descriptional Complexity

Manfred Droste, Stefan Dck: Weighted Automata and Logics for Infinite Nested Words

15:45 - 16:00    Break

16:00 - 17:15    Friedrich Otto, Frantiek Mrz: Extended Two-Way Ordered Restarting Automata for 
Picture Languages

Sang-Ki Ko, Yo-Sub Han, Kai Salomaa: Top-Down Tree Edit-Distance of Regular Tree Languages

Bertram Felgenhauer, Ren Thiemann: Reachability Analysis with State-Compatible Automata

17:15 - 17:45    Coffee Break

17:45 - 18:35    Leslie A. Goldberg: The Complexity of Approximate Counting - Invited Lecture

Tuesday, March 11:

9:00 - 9:50      Sanjeev Khanna: Matchings, Random Walks, and Sampling - Invited Lecture

9:50 - 10:00     Break

10:00 - 11:15    Niko Beerenwinkel, Stefano Beretta, Paola Bonizzoni, Riccardo Dondi, Yuri Pirola: 
Covering Pairs in Directed Acyclic Graphs

Eike Best, Raymond Devillers: Characterisation of the State Spaces of Live and Bounded Marked 
Graph Petri Nets

Mara Martos-Salgado, Fernando Rosa-Velardo: Expressiveness of Dynamic Networks of Timed Petri Nets

11:15 - 11:45    Coffee Break

11:45 - 13:00    Bireswar Das, Patrick Scharpfenecker, Jacobo Torn: Succinct Encodings of Graph 
Isomorphism

Matthias Gall, Matas Tealdi: On Context-Diverse Repeats and their Incremental Computation

Marcella Anselmo, Dora Giammarresi, Maria Madonia: Picture Codes with Finite Deciphering Delay

13:00 - 14:30    Lunch

14:30 - 15:45    Paul Tarau: Computing with Catalan Families

Joan Boyar, Shahin Kamali, Kim S. Larsen, Alejandro Lpez-Ortiz: On the List Update Problem with Advice

Rob Gysel: Minimal Triangulation Algorithms for Perfect Phylogeny Problems

15:45 - 16:00    Break

16:00 - 17:15    Grgoire Laurence, Aurlien Lemay, Joachim Niehren, Sławek Staworko, Marc Tommasi: Learning Sequential Tree-to-word Transducers

Dariusz Kalociński: On Computability and Learnability of the Pumping Lemma Function

Slimane Bellaouar, Hadda Cherroun, Djelloul Ziadi: Efficient List-based Computation of the String 
Subsequence Kernel

Wednesday, March 12:

9:00 - 9:50      Oscar H. Ibarra: On the Parikh Membership Problem for FAs, PDAs, and CMs - 
Invited Lecture

9:50 - 10:00     Break

10:00 - 11:15    Marius Konitzer, Hans Ulrich Simon: DFA with a Bounded Activity Level

Shenggen Zheng, Jozef Gruska, Daowen Qiu: On the State Complexity of Semi-Quantum Finite Automata

Vojtěch Vorel: Complexity of a Problem Concerning Reset Words for Eulerian Binary Automata

11:15 - 11:45    Coffee Break

11:45 - 13:00    Pascal Caron, Marianne Flouret, Ludovic Mignot: (k,l)-Unambiguity and 
Quasi-Deterministic Structures: an Alternative for the Determinization

Zuzana Bednrov, Viliam Geffert: Two Double-Exponential Gaps for Automata with a Limited Pushdown

Parosh Aziz Abdulla, Mohamed Faouzi Atig, Jari Stenman: Computing Optimal Reachability Costs in 
Priced Dense-Timed Pushdown Automata

13:00 - 14:30    Lunch

15:45 - 17:45    Sightseeing in Madrid by Bus

Thursday, March 13:

9:00 - 9:50      Javier Esparza: A Brief History of Strahler Numbers (I) - Invited Tutorial

9:50 - 10:00     Break

10:00 - 11:15    Zeinab Mazadi, Ziyuan Gao, Sandra Zilles: Distinguishing Pattern Languages with 
Membership Examples

Francine Blanchet-Sadri, Andrew Lohr, Sean Simmons, Brent Woodhouse: Computing Depths of Patterns

Alexandre Blondin Mass, Sbastien Gaboury, Sylvain Hall, Michal Larouche: Solving Equations on 
Words with Morphisms and Antimorphisms

11:15 - 11:45    Coffee Break

11:45 - 13:00    Anton Cern: Solutions to the Multi-Dimensional Equal Powers Problem Constructed 
by Composition of Rectangular Morphisms

Enrico Formenti, Markus Holzer, Martin Kutrib, Julien Provillard: ω-rational Languages: High 
Complexity Classes vs. Borel Hierarchy

Thomas Weidner: Probabilistic ω-Regular Expressions

13:00 - 14:30    Lunch

14:30 - 15:45    Haizhou Li, Franois Pinet, Farouk Toumani: Probabilistic Simulation for 
Probabilistic Data-aware Business Processes

Daniel Bundala, Jakub Zvodn: Optimal Sorting Networks

Etienne Dubourg, David Janin: Algebraic Tools for the Overlapping Tile Product

15:45 - 16:00    Break

16:00 - 17:15    Luca Breveglieri, Stefano Crespi Reghizzi, Angelo Morzenti: Shift-Reduce Parsers 
for Transition Networks

Gadi Aleksandrowicz, Andrei Asinowski, Gill Barequet, Ronnie Barequet: Formulae for Polyominoes on 
Twisted Cylinders

Alexandre Blondin Mass, Amadou Makhtar Tall, Hugo Tremblay: On the Arithmetics of Discrete Figures

Friday, March 14:

9:00 - 9:50      Javier Esparza: A Brief History of Strahler Numbers (II) - Invited Tutorial

9:50 - 10:00     Break

10:00 - 11:15    Hanna Klaudel, Maciej Koutny, Zhenhua Duan: Interval Temporal Logic Semantics of 
Box Algebra

Pierre Ganty, Ahmed Rezine: Ordered Counter-Abstraction: Refinable Subword Relations for 
Parameterized Verification

Matthew Gwynne, Oliver Kullmann: On SAT Representations of XOR Constraints

11:15 - 11:45    Coffee Break

11:45 - 13:00    Bernd Finkbeiner, Hazem Torfah: Counting Models of Linear-time Temporal Logic

Claudia Carapelle, Shiguang Feng, Oliver Fernndez Gil, Karin Quaas: Satisfiability for MTL and 
TPTL over Non-Monotonic Data Words

Joachim Klein, David Mller, Christel Baier, Sascha Klppelholz: Are Good-for-games Automata Good 
for Probabilistic Model Checking?

13:00            Closing